اقتصاد ایرانی

آخرین نظرات
  • ۱۳ دی ۹۶، ۱۳:۳۵ - الهه
    jalebe!!!!

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

۲۲
شهریور

بانک آینده آخرین اقدامات صورت گرفته درباره تعیین تکلیف دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس را اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس، بانک آینده در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: پیرو واگذاری مدیریت دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی اعتبار افضل توس (در حال تصفیه) به بانک آینده براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، مواردی از مهم‌ترین اقدامات انجام شده در اجرای این مسئولیت را به استحضار ذینفعان تعاونی اعتبار افضل توس (در حال تصفیه) به ویژه‌ سپرده‌گذاران آن تعاونی می‌رساند:

یک هفته پس از واگذاری رسمی، بیش از 200 نفر از همکاران بانک آینده در شعب تعاونی در حالِ تصفیه افضل توس در سراسر کشور مستقر شده و پاسخگوی سپرده‌گذاران محترم تعاونی افضل توس برای رفع سایر مشکلات احتمالی آنها بوده‌اند.

وضعیت کلیه سپرده‌ها و مشخصات سپرده‌گذاران، بررسی و اطلاعات آن با ذکر جزییات روشن شده است. بانک آینده ضمن آماده‌سازی زیرساخت‌های فنی، آمادگی خود را جهت انتقال سپرده‌های مشتریان تعاونی افضل توس (در حال تصفیه) به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است.

بخش عمده‌ای از دارایی‌ها و بدهی‌های تعاونی در حال تصفیه افضل توس (به رغم کوتاهبودن زمان در اختیار) شناسایی و ارزیابی شده و برای استحضار و اخذ دستور به مراجع ذیصلاح ارسال شده است.

بانک آینده آمادگی دارد به محض صدور مجوز مراجع ذی‌صلاح، طی یک برنامه زمان‌بندی تعیین شده، نسبت به انتقال سپرده‌های سپرده‌گذاران تعاونی پیش‌گفته، اقدام کند.

برای استحضار بیشتر سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار افضل توس (در حال تصفیه) این اقدام بانک آینده، در اجرای وظیفه پس از واگذاری مسئولیت از سوی نهاد ناظر از یکسو و ایفای مسئولیت اجتماعی بانک از سوی دیگر بوده و در همین راستا، بانک آینده، سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار افضل توس (در حال تصفیه) را به صبر و شکیبایی بیشتر تا زمان صدور دستور مقتضی از سوی نهادهای مرتبط دعوت می‌‌کند.

منبع: خبرگزاری فارس


۲۰
شهریور

بررسیهای آماری در واحد مشاوره و تحقیق موسسه بامداد براساس آمارهای هزینه و درآمد خانوارهای شهری بانک مرکزی ایران در طی ده سال اخیر،نشان می دهد که هزینه ناخالص واقعی خانوار در سال ١٣٩٥حتی از سال ١٣٨٦ نیز کمتر بوده است. این واقعیت بیانگر کاهش قدرت خرید خانوار یا همان رکود تقاضا در سطح تقاضای مصرف کننده به عنوان مهمترین جزء از تقاضای کل در اقتصاد ایران است .

برای این رکود عمیق تقاضا در اقتصاد ایران که شرایط یکتایی را در بر اقتصاد ایران حاکم کرده است دلایل متعددی را می تواند برشمرد اما در اینجا به دنبال بررسی تنها یکی از این دلایل هستیم: قیمت جهانی نفت !

شاید اگر به هر محقق اقتصادی بگویید کاهش قیمت جهانی نفت و به دنبال آن کاهش درآمدهای نفتی ایران منجر به کاهش میزان تقاضای واقعی خانوار منهای هزینه مسکن می شود، در ابتدا کمی با تردید به این گزاره نگاه کند. زیرا در ساختار اقتصادی ایران، درآمدهای نفتی بخشی از درآمدهای دولت بوده و طبیعی است که با کاهش قیمت جهانی نفت ، درآمدهای دولت کاهش یافته و به تبع آن ما شاهد کاهش تقاضای دولت در اقتصاد باشیم .

اما بررسی ها نشان می دهد درآمدهای نفتی همچون اثر بهمنی با ایجاد رکود در تقاضای دولتی، در موج دوم به دلیل کاهش موج افزایش نقدینگی ناشی از افزایش درآمدهای نفتی منجر به کاهش قدرت خرید خانوار و کاهش تقاضای واقعی خانوار نیز می گردد. به زبان ساده تر با کاهش درآمدهای نفتی، پول تازه کمتری در سطح جامعه قابل عرضه است و این کاهش نقدینگی موثر خود منجر به کاهش قدرت خرید خانوار شده است .

همانطور که در شکل پیوست ملاحظه می کنید، تقاضای واقعی خانوار یا هزینه ناخالص واقعی خانوار همانند درآمدهای نفتی ایران در سال ٩٠ در بالاترین سطح خود قرار داشتند و پس از آن با کاهش شدید درآمدهای نفتی ایران در طی سالهای ١٣٩١ و ١٣٩٢ به دلیل تحریم های همه جانبه و در طی سالهای ١٣٩٣ و ١٣٩٤ به دلیل کاهش قیمت جهانی نفت، هزینه ناخالص خانوار نیز به دنبال آن در یک روند کاهشی قرار گرفته است.

واقعیت این است که با همه کاهش وابستگی ساختار بودجه دولت به درآمدهای نفتی، اما همچنان درآمدهای نفتی موتور مولد رشد اقتصدی و افزایش تقاضا در بخش های مختلف اقتصادی ایران است و کاهش درآمدهای نفتی ایران در طی سالهای اخیر همانند یک دست نامرئی، خروج اقتصاد ایران از رکود تقاضا را ناممکن کرده است .

موضوع نقش کاهش درآمدهای نفتی در طی سالهای اخیر در کاهش تقاضای کل در اقتصاد ایران بویژه تقاضای دولتی و تقاضای خانوار وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که اکثر پیش بینی ها حاکی از استمرار پایین ماندن قیمت نفت در طی سالهای آینده حتی تا سال ۲۰۲۰ است و این شرایط ویژه، امکان خروج کامل اقتصاد ایران از رکود تقاضا در سالهای آینده را بسیار پیچیده می کند.

۱۹
شهریور

ضمن سلام بفرمائید مجموعه ورزشی شهدای ایزدشهر در چه مساحت و با چه میزان هزینه ای ‏ساخته شده است؟

دکتر اثنی عشری:

در مساحت کلی 15 هزار متر مربع و با سالن بالغ بر 3800 مترمربع و دارای یک سالن اصلی است که ورزش های توپی (فوتسال، والیبال، بسکتبال ، هندبال و...) و همچنین کشتی و سایر رشته های ‏رزمی و بدنسازی قابل استفاده است. تجهیزات سرمایشی و گرمایشی مجموعه با استانداردهای روز دنیا نصب ‏و راه اندازی شده و بیش از 12 میلیارد تومان هزینه کل پروژه است.

 

لازم می دانم که بگویم بنیاد ‏خیریه تات فعالیت های متنوع و گسترده ای دارد که این مجموعه تنها بخشی از فعالیت های ماست. در ‏حوزه های بیماری های صعب العلاج نیازمندان و... افراد زیادی را تحت پوشش دارد و خدمات رسانی هم می کند و اگر موردی پیش بیاید قطعا حمایت خواهیم نمود.

در خصوص این ورزشگاه بگویم که با این نیت انجام ‏شده است که استان مازندران یک جغرافیای پروی دارد و به نوعی این استان پایتخت کشتی جهان ‏است.

بنیاد تات با این نگاه که در آینده قهرمانان و پهلوانان بتوانند از چنین امکاناتی بهره مند گردد اقدام ‏به ساخت این چنین مجموعه ای نموده است. هر کشوری از جمله  وطن عزیز ما نیاز به مکان هایی دارد تا مفاخر ملی آن در این محیط ها پرورش یابند، و این مفاخر فقط در ورزشگاه های ساخته می شوند. نظر به اینکه ‏برادران انصاری در دو رشته آزاد و فرنگی در دهه های پنجاه و شصت کشتی می گرفتند و عمدتا کشتی گیر هستند، حمایت ویژه ای هم از کشتی می نمایند.آیا بنیاد خیریه تات در سطح شهرستان نور و یا استان مازندران برنامه این چنینی دیگری نیز دارد؟
دکتر اثنی عشری: قطعا انجام هر حرکتی نیازمند نیازسنجی و مطالعه است ما هم اکنون در سطح ‏استان مطالعاتی در شرف انجام داریم که بوقت آن از طریق اصحاب رسانه اطلاع رسانی خواهیم نمود. من از ‏منظر یک تحلیلگر اقتصادی مژده بزرگتری به مردم شریف استان مازندران بدهم و آن این است که بستر را ‏برای مشارکت سازمان های مردم نهاد و بخش خصوصی فعالتر از گذشته شده است و بزودی اتفاقات شایسته ای را شاهد خواهید بود.

منبع: وبسایت نورخبر


۱۹
شهریور


همزمان با دهه ولایت و امامت، مسجد جامع واریش که از سال 1392 برای نوسازی و مقاوم‌سازی تخریب شده بود، مجدداً نوسازی شد و توسط خیر مسجدساز، حاج علی اکبر انصاری، حاج آقای میرشاه ولد، رئیس امور مساجد، خانواده‌های محترم شهدا، اهالی روستای واریش و سایر مسئولان لشگری و کشوری افتتاح شد و به بهره‌برداری رسید.


مسجد جایگاه انسان‌های پاک نهاد و نیکوسرشت است، مسجد پایگاه عابدان، عارفان، پرهیزگاران و رستگاران است. مسجد محل عبادت و مناجات و راز و نیاز با وجود ذی جود است. مسجد مرکز تهذیب نفس و تنویر قلب و تزکیه روح است. مسجد بهترین مکان برای تعلیم و تربیت معنوی هر انسان است و به گونه‌ای است که ذات اقدس برای این مکان مقدس، تقدس خاصی قائل شده است.


فرمانده و بسیجیان پایگاه مقاومت بسیج میثم از اینکه با بهره‌گیری از فیض لایتناهی الهی با همت و حمیت وسیع و وثیق (با مشارکت و معاضدت مالی، معنوی، فیزیکی و اندیشه‌ای) در ساخت مسجد امام حسین (ع) واریش با حس همسویی و همگرایی، سخاوت‌مندانه و کریمانه اهتمام ورزیده‌اید؛ سپاسگزاری نموده و به شکرانه این توفیق الهی و به پاس این عمل صالح و پسندیده، از تمامی شما عزیزان صمیمانه قدردانی و تشکر می‌نمایند.
با امید و توکل به خداوند متعال و با تکیه بر اشاعه و توسعه این کار خداپسندانه، توفیق رفیق و طریق و تکامل معنوی و معرفتی ایجاد و این الگوی بایسته در سطح جامعه تعمیم و تکثیر یابد.

منبع:وبسایت پایگاه مقاومت بسیج میثم۱۹
شهریور
سالن ورزشی ایزدشهر

ایران اکونومیست- به گزارش ایران اکونومیست به نقل از روابط‌ عمومی بیمه رازی؛ مجموعه فرهنگی ورزشی شهدای ایزد شهر توسط مدیرعامل بیمه رازی، شهردار شهر ایزدشهر، مسئولان استانی و تعدادی از ورزشکاران ملی پوش حوزه کشتی و وزنه برداری افتتاح شد.


در مراسم افتتاحیه سالن ورزشی ایزدشهر که با حضور بهداد سلیمی، سهراب مرادی، حسن یزدانی و امامعلی حبیبی انجام شد، از حسن یزدانی، ملی‌پوش کشتی ایران نیز تقدیر تقدیر به عمل آمد، وی هفته گذشته توانست برای چندمین بار به مدال طلای جهان دست یابد .

بنای 3800 متری مجموعه ورزشی چندمنظوره روستای امیرآباد ایزدشهر در مساحتی به وسعت 1500 مترمربع به همت بنیاد خیریه تات احداث گردیده است.

 

علی انصاری