اقتصاد ایرانی

آخرین نظرات
  • ۱۳ دی ۹۶، ۱۳:۳۵ - الهه
    jalebe!!!!

رقابت برای رهبری جهان در هامبورگ

پنجشنبه, ۱۵ تیر ۱۳۹۶، ۱۱:۰۳ ق.ظ

یکی از جنجالی‌ترین نشست‌های گروه ۲۰ در هامبورگ آلمان برگزار می‌شود.

اقتصاد ایرانی: یکی از جنجالی ترین نشست های گروه ۲۰ جمعه (فردا) و شنبه در هامبورگ آلمان برگزار می شود. تجارت، هزینه های دفاعی، پناهجویان، مبارزه با تروریسم و مهم تر از آن تعهد کشورهای صنعتی جهان به توافق اقلیمی پاریس ازجمله موضوعاتی است که قرار است در این نشست بررسی شود.

به گزارش تعادل، این نشست دو روزه با حضور رهبران ۸ اقتصاد بزرگ جهان و ۱۱ کشور دارنده اقتصادهای نوظهور و در حال توسعه تشکیل شده که در مجموع ۸۵درصد از اقتصاد جهان را دراختیار دارند. از آنجا که هیچ رای گیری رسمی بر سر هیچ مساله یی انجام نخواهد شد، دیدارهای دوجانبه میان رهبران کشورهای بزرگ مهم تر از دیگر رخدادهای رسمی خواهد بود.

خبرگزاری فرانسه نوشته، نشست هفتم و هشتم جولای یکی از توفانی ترین اجلاس گروه ۲۰ در سال های گذشته است، نشستی که اعضای آن تقریبا بر سر تمام مسائل از جنگ ها گرفته تا تغییرات آب و هوایی و تجارت جهانی با یکدیگر اختلاف های بنیادین دارند. در این میان برنامه هسته یی و موشکی کره شمالی باتوجه به آزمایش اخیر موشک بالستیک این کشور بیش از پیش پررنگ خواهد شد. موضوع تغییرات آب و هوایی یکی دیگر از مسائل مهم موردبحث محسوب می شود به خصوص که آلمان این مساله را به یکی از اولویت های خود در دوره ریاست گروه ۲۰ تبدیل کرده است. اختلافات تجاری یکی دیگر از مسائل مهم در اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ خواهد بود. گزارش ها حاکی از آن است که امریکا در تدارک اعمال تعرفه بر واردات فولاد است؛ امری که صادرکنندگان در گروه ۲۰ خواستار جلوگیری از آن هستند. دیدار پوتین و ترامپ در روز جمعه هم باتوجه به اتهام های مداخله روسیه در انتخابات امریکا و اتهام همدستی برخی نزدیکان ترامپ با سفارت روسیه، یکی دیگر از مسائل مهم در اجلاس هامبورگ است.

انتظار می رود که بیش از ۳۰ تظاهرات اعتراضی همزمان با این اجلاس در شهر هامبورگ برگزار شود. نگرانی های امنیتی در این باره به قدری جدی است که خبرگزاری فرانسه تظاهرات خیابانی فعالان ضدجهانی سازی یا مخالفان رهبران جهان ازجمله رجب اردوغان رییس جمهوری ترکیه و دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا را یکی از جدی ترین چالش های برگزاری این نشست عنوان کرده است. گفته شده آلمان برای مقابله با این مشکل ۲۰ هزار نیروی پلیس از سراسر کشور را برای حفظ نظم و امنیت در هامبورگ بسیج کرده است.

دیدارهای حاشیه ای گروه ۲۰

رویترز گزارش داده که شی جین پینگ رییس جمهور چین قرار است با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، دیدار کند؛ دو کشوری که نگران برنامه های هسته یی و موشکی کره شمالی هستند. نشست گروه ۲۰ همچنین تحت الشعاع دو جنگ خونین یکی در سوریه و دیگری در اوکراین قرار خواهد داشت. بحران قطر و رقابت منطقه یی عربستان با ایران در خاورمیانه هم ازجمله موضوعاتی است که رهبران جهان در دیدارهای خود بدان خواهند پرداخت.

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه هم در حالی به اجلاس گروه ۲۰ رفته که روابطش با آلمان به عنوان میزبان این نشست به دلیل انتقادهای آلمان از سرکوب های پساکودتا در ترکیه و واکنش های تند اردوغان متشنج است. درست سه روز پیش از آغاز اجلاس گروه ۲۰ دولت آلمان به اردوغان هشدار داد که اجازه نخواهد داد در جمع شهروندان ترکیه یی در آلمان سخنرانی کند.

اما به جرات می توان گفت که جنجالی ترین چهره نشست گروه ۲۰ دونالد ترامپ است؛ کسی که سیاست های حمایت گرایانه اش متحدان امریکا را به شدت نگران کرده است. گفته شده ترامپ علاوه بر دیدار با برخی رهبران کشورهای اروپای شرقی، قرار است پنج شنبه (امروز) با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان دیدار کند. اما لحظه یی که در اجلاس گروه ۲۰ همه انتظارش را می کشند لحظه دیدار ترامپ با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه است؛ آن هم در شرایطی که روابط دو کشور سرشار از اتهام و ابهام است. مسکو به دخالت در انتخابات امریکا متهم شده و دوطرف درباره بحران سوریه عمیقا اختلاف نظر دارند. این دیدار نخستین دیدار رسمی ترامپ و پوتین و نخستین دیدار روسای جمهوری روسیه و امریکا از دو سال پیش تاکنون خواهد بود.

رویترز با اشاره به اختلافات دو کشور نوشته، رهبران دو کشور در شرایطی به دیدار یکدیگر می روند که ترامپ در حاشیه اجلاس گروه ۲۰ تلاش می کند تا جایی که امکان دارد مسکو را از فروش گاز به عنوان یکی از عمده ترین منابع تامین درآمد ارزی روسیه محروم کند.

این خبرگزاری پیش تر هم اعلام کرده بود که ترامپ قصد دارد با صادرات گاز «ال ان جی» به کشورهای متحد واشنگتن که همجوار روسیه هستند به آنها کمک کند تا وابستگی به مسکو را کاهش دهند. در این گزارش آمده، ترامپ قصد دارد از اعلام افزایش صادرات گاز طبیعی با مشارکت چندین کشور که جهت تامین انرژی نیازمند روسیه هستند، به عنوان ابزار سیاسی استفاده کند.

به اعتقاد برخی ناظران، افزایش صادرات گاز امریکا به اروپا می تواند تاثیر روسیه را در استفاده از انرژی به عنوان یک سلاح یا ابزار چانه زنی کاهش دهد. میچل بارکوفسکی کارشناس سیاسی روس نیز تایید کرده که افزایش صادرات ال ان جی امریکا می تواند تهدیدآمیزترین سیاست واشنگتن در قبال روسیه باشد.

اندیشکده شورای روابط خارجی امریکا با اشاره به انسجام از دست رفته گروه ۲۰ در ماه ها اخیر، نوشته که یکی از عوامل آن سیاست های ترامپ و تغییر مواضع یا ابهام در سیاست خارجی دولت جدید امریکاست. آدام اسلیتر اقتصاددان دانشگاه آکسفورد در این باره می گوید: «این خطر وجود دارد که این اجلاس منجر به فضای چند قطبی میان امریکا و دیگر کشورها بر سر مساله تغییرات آب وهوایی و مسائل دیگر شود. در عین حال جنگ های تجاری هم قریب الوقوع هستند چراکه ترامپ از آلمان و چین خواسته برتری های تجاری خود را بر امریکا کاهش دهند و دیگر کشورها را هم با تدابیر مجازاتی در مناقشه بر سر فولاد، گاز طبیعی و گوشت گاو هورمونی تهدید کرده است.»

فایننشال تایمز هم نوشته: پس از جنگ جهانی در هیچ برهه یی رهبری جهان تا این حد مورد رقابت و نامشخص نبوده است. آنچه مشخص است اینکه برای آنگلا مرکل صدراعظم آلمان میزبان اجلاس، رییس جمهوری چین یک متحد و ترامپ در بسیاری از مسائل موجود در دستور کار اجلاس گروه ۲۰، یک رقیب دردسرساز به شمار می رود... واقعیت این است زمانی که نخستین اجلاس گروه ۲۰ اواخر ۲۰۰۸ در امریکا برگزار شد، هر چند اعتبار امریکا به علت جنگ عراق تا حدی لطمه خورده بود اما بی شک جورج بوش رییس وقت جمهوری امریکا مهم ترین رهبر جهانی در سالن کنفرانس بود. الان ۹ سال پس از آن زمان اجلاس گروه ۲۰ در هامبورگ در حالی برگزار می شود که به علت سیاست های انزواگرایانه دولت ترامپ دیگر اعتمادی به رهبری امریکا در غرب وجود ندارد.

بلومبرگ هم نوشته است: «در سال ۲۰۰۹ هنگامی که گروه ۲۰ به لندن آمده بود گردون براون توانست به توافقی برای تزریق بیش از یک تریلیون دلار محرک به اقتصاد جهانی کمک کند. باراک اوباما رییس جمهور امریکا هم معمولا گروه ۲۰ را تحت تاثیر اراده خود درباره تغییرات آب وهوایی قرار می داد. این بار این به عهده آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، امانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه و شی جین پینگ رییس جمهوری چین است که این کار را انجام دهند.»

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی